Yayınlanma: 1 Eki Per 2015
Genel | Yazar

Bank Asya Faizsiz Bankacılık

bank asya00 300x187 Bank Asya Faizsiz BankacılıkBank Asya faizsiz bankacılık hizmeti veren katılım bankalarından birisidir. Ülkemizde katılım bankası olarak Kuveyt Türk, Anadolu Finans ve Bank Asya bulunmakta olup özellikle İslami sermayenin kullandığı bankalar olarak göze çarpmaktadır. Faizsiz bankacılık ifadesinin altını doldurmak adına usulen ve kanunen bazı uygulamalar ile Bank Asya bankacılık işlemlerinde faiz yerine değişken yollar kullanmaktadır.

Örneğin Bank Asya hesabınıza bir miktar yatırım yapmak ve bu yatırımınızın değerlenmesini sağlama istediğinizde açacağınız vadeli hesap için Bank Asya faiz oranı değil kar payı uygulamaktadır. Bu kar payı ile Bank Asya hisselerine ortak olmakta ve değerlenen hisselere göre yatırdığınız hesap artarak vade süresine göre vadeli hesabınızda ki para değerlenmektedir.

Bank Asya kredi çekme işlemlerinde de faizsiz bankacılık hizmetlerinin gerekliliklerini yerine getirmektedir. Bank Asya ihtiyaç kredisi imkânları sunmayıp, taşıt kredisi, konut kredisi ve KOBİ’ lerin malzeme satın alımında KOBİ kredisi sunmaktadır. Konut veya taşıt kredisinde satın almak istediğiniz araç veya ev Bank Asya tarafından satın alınmaktadır. Alınan ev ve araç sizlere Bank Asya tarafından konulan kar ile birlikte satılmaktadır. Böylelikle siz ürünün Bankadan satın almış olacaksınız ve Banka kendi karını uygulayarak arada ki vade fakrını kapatmaktadır. Usul ve etik olarak bu uygulama bir faizsiz bankacılık örneğini gözler önüne sermektedir.

Bank Asya KOBİ bankacılığından işletmelerin ihtiyaç duyduğu arsa dükkân veya makinaları belirleyerek öncelikle satın almaktadır. Satın alınan arsa dükkân veya malzeme, kar ve vade farkı konularak KOBİ’ lere satılmaktadır. Yine faizsiz bankacılık uygulaması olmakta ve işletmelerin faize bulaşması etiken ve usulen engellenmektedir. İslami kesim adına bu sistem tüm katılım bankaları tarafından titizlikle uygulanmaktadır.

Yazar Hakkında

_erc_

- Finansla ilgili bilgilere ulaşmanızı sağlayan bir kişi...

Yorum Ekleme Alanı

Yorumlar Onay Alır: "Bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfaya eklenir."