Yayınlanma: 20 Eki Sal 2015
Genel | Yazar

Banka kara liste sorgulaması

KARA LİSTE ARAŞTIRMASI

kara liste 300x181 Banka kara liste sorgulamasıGünümüzde hepimiz bankalarla irtibat halinde bulunmaktayız. Gerek kredi kartları, gerek mevduat hesapları, gerek nakit çekimler ile bankalar destek olurken ödemeler belirlenen tarihlerde yapılmadığında önümüzde büyük engellere de sebebiyet verebilmektedir.

Banka kara listesi burada devreye girmektedir. Zamanında ödenmeyen taksitlendirmeler, düzenli ödenmeyen ödemeler bu engelleri karşımıza çıkarmaktadır. Gecikmeler bankalar tarafından olağan karşılanmaktadır fakat 90 günü geciktiren müşterilerin borçlarının tahsilatı için yasal işlem uygulaması yapılır. Bu sebeple de banka kara listeye sizi dahil etmiş olur.

Yasal işlem sonucu avukata iletilen borçlar merkez bankasına bildirilir. Merkez Bankası bankayla irtibat halinde bulunarak tüm müşteri sicilini kara listeye alır. Müşteri hiçbir banka ürününden yararlanamaz. Bu listeye dahil olmak da bu listeden çıkmak da kolay değildir. Bu listeden çıkmak için öncelikle bankalarına olan tüm borçların ödenmesi gerekmektedir. Borcun ödenmesinden itibaren beş yıllık süre boyunca hiçbir banka ürününden yararlanılamaz. Beş yılın sonunda Merkez Bankası müşterinin önündeki engelleri kaldırır.

Banka kara liste sorgulaması için Merkez Bankası tüm müşterilere özel bir sistem sunar. Sorgulama talebi sonucunda kara listede olma durumu öğrenilebilir. Avukat yasal takibi başlatıp dava açtığında kara listeye girmiş sayılırsınız.

Banka kara liste sorgulaması yapıldığında ayrıca kredi notunuz da görüntülenebilir. Bu işlem hızlı ve kolaydır ayrıca bir ücret talep edilmez. Güvenilir ve devletin vermiş olduğu yetkiyle belirlenmiş sitelerden güvenilir bir şekilde kara liste sorgulaması yapılabilir. Bankaların hayatımızın her alanına girdiği günümüzde tüm bu işlemlerde dikkatli olunmalıdır. Kara listeye girmek ve bu listeden çıkmak kolay olmayacaktır.

Yazar Hakkında

_erc_

- Finansla ilgili bilgilere ulaşmanızı sağlayan bir kişi...

Yorum Ekleme Alanı

Yorumlar Onay Alır: "Bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfaya eklenir."