Yayınlanma: 10 Ara Çar 2014
Genel | Yazar

Banka kartı kaybolduğunda ne yapılmalıdır?

credit card 300x182 Banka kartı kaybolduğunda ne yapılmalıdır?Banka kartları kredi kartlarına nazaran daha güvenlikli olup kaybolduğu durumlarda bazı önlemlerle olası mağduriyetler engellenmektedir. Banka kartları kaybolduğunda internet üzerinden alışveriş yapmak mümkün değildir. Ayrıca banka kartı ile ATM den para çekmek için mutlaka kart şifresinin olması gerekecek veya banka şubesinden kartın sahibin TC kimlik belgesi gerekecektir ki bu ihtimaller daha zordur. Banka kartınız kaybolduğunda en çok endişe etmeniz gereke durum banka kartı ile yapılacak alışverişlerde pos cihazından ücret ödenmesidir. Bazı işletmeler veya bazı pos cihazları banka kartı ile yapılan alışverişlerde şifre sormamaktadır. Böylelikle 2. Veya 3. Kişiler başkasına ait banka kartı ile alışveriş yapma imkânına sahip olacaklardır. Banka kartınızın şifresinin bilinmesi halinde ise bir banka ATM ‘sinden paranız çekilebilir ve mağduriyet yaşayabilirsiniz.

Banka kartınız kaybolduğunda en yakın banka şubesine giderek banka kartınızın işleme kapatılmasını istemelisiniz. Başvurunuz sonrası banka kartınız kapatılacak ve sizlere ulaştırılması için yeni banka kartı başvurusu yaptırılacaktır. Banka kartınız kaybolduğunda endişe edip daha hızlı işlem yapmak için kartın ait olduğu bankanın müşteri hizmetleri telefon bankacılığı ile arayarak bağlanıp ( 0 ) sıfırı tuşlayabilir ve kartınızın işleme kapatılmasını sağlayabilirsiniz. Kartınız işleme kapatıldıktan sonra yeni banka kartı başvurunuz işleme alınacak ve en yakın banka şubesine veya isterseniz bildirdiğiniz adrese kurye ile ulaştırılacaktır.

Banka kartınız kaybolduğunda para çekmek için dilerseniz ATM ler aracılığı ile kartsız işlemler yapabilir dilerseniz bir banka şubesinden istediğiniz tutarı çekebilirsiniz. Bankaların geneli ATM ‘ ler de kartsız işlemler yapma ve para çekme fırsatı vermektedirler.

Banka kartınızı kaybettiğiniz zaman hiç panik yapmamalısınız. Hemen bankaya cep telefonundan veya bizzat başvurarak kartınızın kapatılmasını sağlamalı ve böylelikle vadesiz hesaplarınızı güvenli hale getirmelisiniz. Kaybolan banka kartınızın eğer ek kartı veya yedek kartı var ise onunda kapatılmasını sağlayarak başvuracağınız yeni banka kartının yedek kartını veya ek kartınızda istemelisiniz.

Eğer banka kartınızı kaybettikten sonra bir köşede bulursanız yapmanız gereken tek şey kartı imha ederek yeni kartı kullanmaya devam etmektir. Eski kartınızı imha derken çip ve numaraların hasra görmesini ısrarla sağlamalısınız.

Yazar Hakkında

_erc_

- Finansla ilgili bilgilere ulaşmanızı sağlayan bir kişi...

Yorum Ekleme Alanı

Yorumlar Onay Alır: "Bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfaya eklenir."