Yayınlanma: 26 Kas Çar 2014
Genel | Yazar

Banka kredi kartı kaybolduğunda ne yapılmalıdır?

kredi karti kaybolmasi 300x200 Banka kredi kartı kaybolduğunda ne yapılmalıdır?Bankaların sizlere sunmuş olduğu kredi kartlarını bazı değişik sebepler ile kaydetmeniz oldukça normaldir. Zira hayatın vermiş olduğu koşuşturmaca ile birlikte kredi kartınızı kaybedebilir ve hatta kaybolduğunun farkına çok geç varabilirsiniz.

Peki, Banka kredi kartını bulan kişiler kartınızı kullanabilir mi?

Kredi kartlarını bazı online alışveriş sitelerinde şifre olmaksızın ve cep telefonuna şifre gönderilmesi ile sağlanan ( 3D security güvenlik işlemleri ) güvenli alışveriş uygulaması bulunmamaktadır. Bu tip sitelerde kredi kartı numarası, kredi kartı son kullanma tarihi ve kredi kartı arka yüzündeki son 3 haneyi kullanarak kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

Ayrıca azı telefon, elektrik gibi faturalarınızı yine kredi kartında yazan bilgileri kullanarak herhangi bir şifreye ihtiyaç duymaksızın kullanabilirsiniz. Tüm bu işlemleri kredi kartını bulan 2. Şahıslar yaş ve cinsiyet faktörü olmaksızın kullanabilirler.

Kredi kartınız kaybolduğunda;

Yapmanız gereken ilk işlem kredi kartınızın sahip olduğu bankanın müşteri temsilcisini aramaktır. Genellikle 444’ lü veya 0 8 50’ li hatlara sahip olan müşteri temsilcisini aradığında bant kaydında ilk olarak ‘’ herhangi bir kredi kartı veya banka kartınızı kaybetti iseniz ‘’ ( 0 ) sıfırı tuşlayın olacaktır. Sıfırı tuşladığınızda karşınıza çıkacak olan müşteri temsilcisine güvenliğiniz için sorulacak sorulara doğru cevaplar vererek banka kredi kartınızı kullanıma kapatabilir ve güvenliğini sağlayabilirsiniz. Daha sonra dilerseniz kaybolan kredi kartınızın yerine yenisini istemek için talepte bulunabilirsiniz. Kredi kartınızın kapatılması ile kartınızı bulan kişilerin herhangi bir alışveriş için bana kredi kartınızı kullanması imkânsız olacaktır.

Kredi kartınız kaybolduğunda yapacağınız bir diğer işlem en yakın banka şubesi olabilir. Kredi kartını kullandığını bankanın herhangi bir şubesine başvurarak hızlı işlemlerle kredi kartınızı kullanıma kapatabilirsiniz. Dilerseniz güvenli bilgilerinizle birlikte başvuru sonrası yeniden kredi kartı isteme talebinde bulunabilirsiniz.

Kredi kartınınız eğer bulunduktan sonra kullanılmış ise, kullanıldığına dair belgelerle birlikte bankanıza şikâyette bulunabilirsiniz. Daha sonra savcılığa intikal edecek olayla kredi kartınızı kullanan kişiler hakkında yasal işlem başlatılmaktadır. Tüm bu yasal işlemleri sizin ısrarla takip etmeniz gerekecektir.

Yazar Hakkında

_erc_

- Finansla ilgili bilgilere ulaşmanızı sağlayan bir kişi...

Yorum Ekleme Alanı

Yorumlar Onay Alır: "Bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfaya eklenir."