Yayınlanma: 26 Eki Pts 2015
Genel | Yazar

Banka nasıl haciz yapar?

haciz islemler 300x225 Banka nasıl haciz yapar?Kredi kartı kullanmayan insan neredeyse kalmadı. Hem kolaylığı nedeniyle hem de birçok avantajlı fırsatları nedeniyle kredi kartları her daim tüketicilerin en büyük yardımcıları olmuşlardır. İnsanlar kredi kartlarıyla alışveriş yaparlar ve daha sonra ay sonunda kredi kartlarının borçlarını tamamen veya taksitler halinde öderler.

Peki, ama kredi kartı borcumuzu ödemezsek ne olur banka nasıl haciz yapar? Öncelikle bankalar haciz işlemine geçmeden önce borçlu ile son bir kez anlaşma zemini ararlar. Eğer borçlu yine de borcunu ifa etmekten kaçınıyorsa bankalar durumu icra müdürlüklerine avukatları aracılığıyla bildirirler ve işlemler icra müdürlüklerinde devam eder.

İcra daireleri borçluya ihtar çekerek 7 gün içerisinde borcunun tamamını ödemesini isterler. Eğer borçlu bu duruma yanaşmazsa artık haciz işlemleri başlatılır. Haciz işlemi icra memurları tarafından gerçekleştirilir. Bu memurlar borçlunun evine ve iş yerine giderek mallarının çetelesini tutarlar ve o mallar ile borcu kapatmaya çalışırlar.

Yeteri kadar mal icra memurları tarafından haciz edildikten sonra bu mallar daha sonra açık arttırma yöntemiyle satılarak alacaklının borcu ödenir. Eğer borçlu evinde veya iş yerinde yoksa ve kapılar kapalı ise icra memurları kapıları çilingir yardımıyla açtırarak görevlerini yerine getirirler. Banka nasıl haciz yapar sorusuna verilecek bir diğer cevap ise bankalar aynı zamanda çalışan kişilerin maaşlarına da haciz koyabilmektedirler. Böylelikle her ay çalışan kişiden belli bir miktar kesinti yapılır.

BANKA HACİZ İŞLEMLERİNİ NASIL BAŞLATIR?

Yazar Hakkında

_erc_

- Finansla ilgili bilgilere ulaşmanızı sağlayan bir kişi...

Yorum Ekleme Alanı

Yorumlar Onay Alır: "Bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfaya eklenir."