Yayınlanma: 14 Eki Sal 2014
Bankalar | Yazar

Banka seçimi

Hem ticari hem de bireysel kullanıcılar için banka seçimi oldukça zordur. Özellikle bireysel kullanıcılar için kredi kartı alınacak, kredi çekilecek ya da birikimlerin değerlendirileceği bankayı seçmek sanıldığı kadar kolay değildir. Doğru tercih yapılamadığı taktirde zara uğrama riskiniz vardır.

Ülkemizde bankalar; Sermaye kaynaklarına göre bankalar. Yaptıkları işlere göre bankalar. Faaliyet konularına ve işlemlerinin finansal hacimlerine göre bankalar şeklinde türlerle çeşitlere ayrılırlar.

Bankalar ana hatlarıyla milli sermayeli devlet bankaları, özel sermayeli bankalar olarak ikiye ayrılırken, klasik anlamda bankacılık hizmeti verenlerin yanı sıra, Faizsiz bankacılık hizmeti veren bankalar da son dönemde ticari hayatımızda yerini almıştır.

Kişi, yatırımını değerlendireceği bir banka arayışındaysa, yatırımının cinsine göre Türk lirası, döviz, altın gibi, elbette en uygun faizi ya da kar payını veren bankayı seçmek isteyecektir. Parayı yatırırken verilen net faizlere bakarak banka seçimi kolaylıkla yapılabilir. Ancak, iş para almaya yani kredi kullanmaya gelince seçim çok daha zor olur. Çünkü, her bankanın çeşit çeşit kampanyaları, kredi türleri var. Bu krediler arasında tercih yaparken, toplamda ödenecek paraya, toplam masrafa bakmak en avantajlı seçeneği bulmanıza yardımcı olacaktır.

Krediyi kaç ay üzerinden kullanmaya karar verdiğinizde, bankalar ve kredi çeşitleri içinden seçim yapmak için, vade sonunda ödenecek toplam paraya ve en başta alınan masraflara bakmak seçiminizi bayağı kolaylaştıracaktır. Kredi kartı kullanımı için banka seçiminde ise, genellikle dikkat edilmesi gereken kart aidatıdır. Bankalar arasında kredi kartı hizmetlerinde uyulması gereken kurallar yasalarla belirlendiğinden pek bir fark gözetmez. ancak, kart aidatları, kartların özel kampanyaları seçim yapmanız için kriter olmalıdır.

Yazar Hakkında

_erc_

- Finansla ilgili bilgilere ulaşmanızı sağlayan bir kişi...

Yorum Ekleme Alanı

Yorumlar Onay Alır: "Bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfaya eklenir."