Yayınlanma: 2 Ara Sal 2014
Genel | Yazar

Birden fazla kredi kartı kullanmak

birden fazla kart Birden fazla kredi kartı kullanmakÜlkemizde bireylerin en büyük problemlerinden birisi olan birden fazla kredi kartı kullanma yükü ile birlikte 50 milyonun üzerinden kredi kartı kullanılmaktadır. Asgari ücretlisinden memuruna, iş adamından serbest meslek sahiplerine kadar aynı bankanın veya farklı bankaların birden fazla kredi kartı kullanmaları ülkemiz ekonomisi adına kayda değer bir bilgidir.

Son çıkan kredi kartı kullanma limitlerinin sınırlandırılması kanunundan önce bir asgari ücretlinin 2 veya 3 kredi kartının olması ile gelişen fazla harcama ve buna bağlı olarak kredi kartlarının aylık borçlarının sadece % 25 asgari ödeme tutarının ödenmesi ve bunun sonucunda artan faizlerle borçların sürekli birikmesi ekonomik çıkmazsa sürüklemektedir.

Son çıkan kanun ile tüm banka verilerinin merkez bankası havuzunda toplanması sonucu bireylerin gelirlerine göre kullanabilecekleri kredi kartı limitleri belirlenmiş ve bu limitler doğrultusunda her bireyin 2 veya 3 banka kredi kartı toplam limitleri belirlenen limitlere endekslenmiştir. Bu uygulama ile kredi kartı mağdurlarının yaşadığı acı sonlara önlem alınmak ve gelişen ekonomide mağduriyetler önlenmek istenmiştir.

Birden fazla kredi kartı kullanma ayrıcalığını veya geliri düşük olanlar için tabir edilecek birden fazla kredi kartı kullanma riskini kredi kartı borçlarının 3 defa ödenmesi ile kapatılması veya toplam borç miktarının 3 dönem üst üste ödenmemesi ile sonuçlanan kredi kartı ile para çekme ayrıcalığının sonlanması kredi kartı mağduriyetinin önüne geçmiştir.

Birden çok kredi kartı kullanan geliri müsait insanların yaşadıkları tek dezavantaj ise kredi kartı ödemelerinin düzenli takip edilmemesi, kredi kartları sayesinde artan giderler, daha çok lükse düşkünlük sonucu gereksiz harcamalar ve harcama sıklığıdır.

Birden fazla kredi kartı kullanmanın bazı avantajları da vardır tabi ki. En önemli ve kayda değer avantaj online alışverişlerde veya normal alışverişlerde kartlara özel yapılan kampanyalardır. Örneğin World Kart ile yapacağınız 1000 TL ve üzeri alışverişlerde 100 TL puan kazanma şansını yakalayabilirsiniz. Veya Axess, Bonus, Asya Card, CardFinans gibi kartlarda da bu kampanyalar mevcut olup kredi kartınıza yüklenen bazı kampanya puanları ile harcadıkça daha çok kazanabilirsiniz.

Yazar Hakkında

_erc_

- Finansla ilgili bilgilere ulaşmanızı sağlayan bir kişi...

Yorum Ekleme Alanı

Yorumlar Onay Alır: "Bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfaya eklenir."