Yayınlanma: 17 Kas Sal 2015
Genel | Yazar

Borsa ve Hisse senedi yatırımları

borsa 300x187 Borsa ve Hisse senedi yatırımlarıBORSA NEDİR VE HİSSE SENEDİNE YATIRIRIM NASIL YAPILIR?

Ekonomi, kıt kaynakların yönetilmesi bilimi olup arz ve talep dengesi ekonomide son derece önemlidir. Bu ikisi arasındaki dengeli işlem hacmi ülkelerin milli gelir durumunu da etkileyecek önemdedir. Halkın alım gücünün artması ise yatırım araçlarını geliştirmiştir. Bilinen en eski yatırım aracı ise altındır.

Nerdeyse İlk Çağ’dan bu yana altın en kıymetli meta olarak geçerliliğini korumuştur. Ancak kapitalizmin doğması sermaye piyasa araçlarını geliştirmiştir. Borsa hisse senetleri de bu gelişimin bir sonucudur. Borsa kısaca şöyle tanımlanabilir: Arz ve talebe göre fiyatların belirlendiği, malların alış verişinin yapıldığı organize olmuş piyasadır. Ancak burada fiziki mal teslimi yapılmaz. Kağıt üzerinde şirketin mal varlığına para miktarınca ortak alınır.

Böylece şirket kar ettiğinde temettü alınır. Bazen de bedelli (hisse karşılığı para istenmesi) veya bedelsiz (para verilmemesi, fakat hisse senedinin bölünerek fiyatının düşmesi) sermaye artırımlarına gidilir. Bütün bunlar borsa adı verilen organizasyonda gerçekleşir. Arz sonucu alınan malların karşılığına ise borsa yatırım hisse senedi denir.

Hisseler kolaylık olması amacıyla lot olarak adlandırılır. 1000 adet hisse 1 lota karşılık gelir. Lot miktarı ise hissenin borsadaki son fiyatı üzerinden hesaplanarak alınır. Lotların artışı da bedelli veya bedelsiz sermaye artırımlarıyla değişmektedir. Peki, borsa yatırım hisse senedi almak için ne yapılmalıdır? Bunun için öncelikle borsada işlem yapma yetkisi olan bir aracı kurumdan yatırım hesabı açılmalıdır.

Bu hesaba para yatırıldıktan sonra broker adı verilen (aracı kişi) aracı kurum çalışanına hisse senedi emri verilir. Ancak bugün çoğunlukla internetten broker aranmadan bu işler yapılmaktadır. Bunlara ek olarak; ekonomi iyiyken, olumlu hava uzun süreliyken hisse fiyatları yükselir. Buna Boğa Piyasası denir. Tersi durum ise Ayı Piyasasıdır.

 

Yazar Hakkında

_erc_

- Finansla ilgili bilgilere ulaşmanızı sağlayan bir kişi...

Yorum Ekleme Alanı

Yorumlar Onay Alır: "Bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfaya eklenir."