Yayınlanma: 19 Eki Pts 2015
Genel | Yazar

EFT Ne zaman hesaba geçer?

EFT’NİN HESABA GEÇME SÜRESİ

eft ne zaman hesaba 1024x683 EFT Ne zaman hesaba geçer?

EFT bankalar arası para transfer sistemidir ve merkez bankası üzerinden yapılır. Yani a bankasından yaptığınız EFT önce merkez bankasına gider oradan kontrolden geçirildikten sonra b bankasına geçer. Bu aradaki süre değiştiği için EFT ne zaman hesaba geçer sorusu akla gelir.

Ödemelerinde dakikanın bile önemi olanlar için eft’nin ne zaman hesaba geçeceği önemlidir. Eft’nin hesaba geçmesi bankalar ile alakalı değildir. Bazı bankalar bizde eft hızlıdır deseler de bunlara çok inanmayın. Çünkü bankalar ile alakalı bir durum değildir. Ama bazı bankalar ile kredi ve faiz anlaşmaları yaptıysanız banka size gelen eft’yi birkaç gün işletip ondan sonra hesabınıza aktarabilir.

Özel durumlar dışında EFT ne zaman hesaba geçer sorusuna yatın anındadır. Ama tabi eft saatine uyulması kaydı ile yatar. EFT saat sabah 9 ile akşam 4.30 arasıdır. Bu dışındaki saatlerde EFT ertesi güne kalabilir. Döviz transferlerinde ise yine aynı gün geçmektedir ama işlem biraz daha uzar. Türk parası 10 ile 15 dakika içerisinde hesaba geçerken, diğer dövizlerde ise bu süre 3-4 saate kadar çıkabilmektedir. Çünkü gönderilen para genellikle bağlı bulunduğu ülkenin onayından geçer.

Parası değerli olan ve dünya ticaretinde olan ülkeler parasının serbest dolanımını değerini korumak açısından kontrol ettiği için para önce o ülkenin merkez bankasına gider oradan da eft’nin yatacağı bankanın hesabına geçer.

Yazar Hakkında

_erc_

- Finansla ilgili bilgilere ulaşmanızı sağlayan bir kişi...

Yorum Ekleme Alanı

Yorumlar Onay Alır: "Bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfaya eklenir."