Yayınlanma: 6 Oca Sal 2015
Genel | Yazar

EFT ve Havale Ne Demektir?

10417921 electronic funds transfer 300x200 EFT ve Havale Ne Demektir?Bir banka hesabından aşka bir banka hesabına yapılan para transferlerine havale veya EFT adı verilmektedir. Havale ve EFT ücretleri bankadan bankaya ve gönderilecek para tutarına göre değişmektedir. Ancak havale işlemleri masrafları EFT işlemlerine göre daha küçük miktarlardadır. Ayrıca maaş hesabından havale veya EFT yapanlara bankaların % 9’ ı EFT veya Havale ücreti almamaktadır.

EFT nedir?

EFT işlemleri bir banka hesabından farklı bir banka hesabına yapılan para transferleridir. EFT işlemlerinde bir bankadan farklı bir bankaya yapılan para transferleri hafta içi 08.30 – 17.30 mesai saatleri içinde yapıldı ise transfer işleminden sonra 5 – 30 dakika içinde gönderilen hesaba yatmaktadır. Mesai saatleri dışında ve hafta sonu yapılan EFT para transferi işlemlerinde gönderilen miktar, ilk mesai gününde sabah 08.30’ dan sonra hesaba geçmektedir. Yani Cumartesi veya Pazar günü yapılan EFT ancak pazartesi 08.30’ dan sonra gönderilen hesaba geçecektir. EFT işlemlerinde hesap numarası veya Iban numarası kullanılabilmektedir. Bir banka hesabından farklı bir bankanın kredi kartına yapılan kredi kartı borç ödemesi de EFT işlemleri olarak geçmektedir.

Havale nedir?

Havale aynı bankalar arasında yapılan para transferidir. Bir kişinin banka hesabından aynı bankanın farklı bir hesabına yaptığı para transferlerine havale işlemi denir. ( Örneğin İş bankasından İş bankasına yapılan para transferleri gibi ) Havale işlemleri 7 / 24 saat boyunca yapılmakta olup para transferinden sonra olası sistem hatası yok ise 0 – 60 saniye içinde hesaba geçmektedir. Havale işlemlerinde para transferi yapılırken girilen hesap numarası sonrası gönderici adı çıkmaktadır. Havale işlemlerinde hesap numarası ve Iban numarası kullanılmaktadır. Bir banka hesabından aynı bankanın kredi kartına yapılacak kredi kartı borcu ödemesi işlemi havale olarak adlandırılmaktadır.

Örnekler;

Ziraat Bankasından Yapı kredi bankasına yapılan para transferleri EFT işlemleri

Ziraat Bankasından Ziraat Bankasına yapılan para transferi Havale İşlemleri

İş bankasından Maximum kartlarına yapılan kredi kartı ödemesi Havale işlemleri

İş bankasından Word karta yapılan kredi kartı ödemesi EFT işlemleri

Garanti Bankasından Denizbank’a yapılan ara transferi EFT işlemleri

Denizbank’tan Denizbank’a yapılan para transferi Havale işlemleri

 

 

Yazar Hakkında

_erc_

- Finansla ilgili bilgilere ulaşmanızı sağlayan bir kişi...

Yorum Ekleme Alanı

Yorumlar Onay Alır: "Bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfaya eklenir."