Yayınlanma: 28 Nis Sal 2015
Bankalar | Yazar

Iban numarası nedir ne işe yarar?

IBAN nedir Iban numarası nedir ne işe yarar?

Iban numarası bir banka hesabında ki hesap numarasının yerine kullanılan, hesapların daha detaylı tanımlaması ile EFT ve havale işlemlerinin daha kolay, hızlı ve sorunsuz gerçekleşmesini sağlayan 24 haneli numaradır. Iban numarası ayrıca sadece Türkiye’ de tanımlı olmayıp başında er alan TR ifadesi ile uluslararası bankacılık piyasasında tanımlıdır. Diğer ülkelerde Iban numarası 22 – 34 hane arasında değişmektedir.

Iban numarasının kullanılmasının amacı ve faydaları;

Iban numarasının amacı bir banka hesabını tüm dünya ülkeleri için tanımlamasıdır. Bir Iban numarasının hangi ülkeye, hangi bankaya ve hangi kişiye ait olduğunu tüm dünya bankacılık sistemi bilecektir. 2010 yılında zorunlu olarak uygulamaya konulan Iban numarası EFT ve havale işlemlerinde yanlış yazıldığında para havuza oradan da tekrar gönderen hesabına ulaşacaktır. Iban numarası ile para transferinde gönderenin adı soyadı ve ıban numarası mutlaka doğru olmalıdır. Bu garantili sistem ile yanlış para transferini önüne geçilmektedir.

Iban numarasının detaylı tanımı;

Iban numarası başında TR olacak şekilde 24 hanedir. ( Bakınız; TR 11 2222 3333 4444 4444 4444 44  ) Iban numarasında yer alan TR ifadesi Ülke kodu olup Türkiye anlamına gelecektir. İlk 2 hane olan 11 ifadesi kontrol basamaklarıdır. 2222 ifadesinden oluşan 4 haneli numaralar banka kodunu ifade edecektir. ( Örneğin Vakıfbank, ING bank, Yapı Kredi gibi ) Ardından gelen 3333 ifadesi banka şubesini tanımlamaktadır. (Örneğin Ziraat Bankası Bilkent şubesi ) Geriye kalan 14 basamak ise hesap numarasının tanımlamaktadır.

Her hesabın bir Iban numarası kesinlikle olacaktır. Iban numarasını bankanızla iletişime geçerek öğrenebilirsiniz. Kredi kartı hesaplarında Iban numarası bulunmadığı için kredi kartına para aktarırken veya kredi kartını öderken kart ön yüzünde bulunan 16 haneli numarayı kullanacaksınız.

Bir para transferinde Iban numarasını bilmiyor iseniz karşı tarafın hesap numarası, adı, banka şube kodunu girerek işlemlerinizi yapabilirsiniz. Iban numarası sadece TL hesabında olmayıp, vadeli, vadesiz, dolar, Euro, altın gibi tüm banka hesaplarında mevcuttur.

Not; Verilen sayısal değerler temsili olup, bankalar da örneğin açıklanması ile belirtilmiştir.

Yazar Hakkında

_erc_

- Finansla ilgili bilgilere ulaşmanızı sağlayan bir kişi...

Yorum Ekleme Alanı

Yorumlar Onay Alır: "Bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfaya eklenir."