Yayınlanma: 9 Eki Cum 2015
Genel | Yazar

İdari Takip Nedir?

icra takibi 300x200 İdari Takip Nedir?Öncelikle herkesin karıştırdığı bir konuya açıklık getirmek gerek. İdari takip ile kanuni takip aynı şeyler midir? İnsanlar belli ihtiyaçlarını karşılamak için bankalardan kredi alırlar daha sonra vadesi geldiğinde de bu kredi borçlarını ödeme yükümlülüğü altına girerler. Borçlular bankalara olan bu kredi borçlarını 90 gün içinde ödemelidirler.

Aksi takdirde bankalar 90 gün sonunda borçluya ihtar çekerek borcunun tamamını ödemesini ister. Eğer borçlu borcunu ödemezse bu 90 gün içerisinde banka borçlunun borcunu ödeme planından çıkarır. Banka borçlu için icra takibi başlatmadan önce bir süre borçlu ile anlaşma yolları dener. İşte bu anlaşma yollarının denendiği kısma idari takip denmektedir. Eğer banka anlaşma yollarından da bir sonuç alamazsa borçlu hakkında icra takibi başlatır buna da kanuni takip denir. İdari takip nedir sorusunun en basit açıklaması budur.

Bütün bankalar idari takip başlatma yöntemine başvurmaz. Bazı bankalar tek bu yöntemi dener. Diğer bankalar 90 günlük ödeme süresi geçer geçmez icra takibi başlatırlar. Eğer banka idari takip yoluna başvuracaksa borçluyla en iyi şartlarda anlaşma zemini arar.

Bu süre zarfında borçludan hem muaccel borç hem de temerrüd faizi talep edilir. Eğer borçlu bu borcu ödeyecek durumda değilse veya ödemekten kaçınırsa banka derhal avukatları aracılığıyla borçlu hakkında kanuni takip yani icra takibi başlatır. Aslında idari takip nedir sorusunun cevabı bu kadar basit.

Yazar Hakkında

_erc_

- Finansla ilgili bilgilere ulaşmanızı sağlayan bir kişi...

Yorum Ekleme Alanı

Yorumlar Onay Alır: "Bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfaya eklenir."