Yayınlanma: 12 Ara Cum 2014
Genel | Yazar

İnternet bankacılığı güvenli midir?

web bank 300x168 İnternet bankacılığı güvenli midir?İnternet bankacılı adı altında online olarak banka web sitesi internet bankacılığı şubesinden yapılan işlemler genel itibariyle güvenlidir. Ancak bazı önemli detayları kısa ve ota vadede uygulayarak çok daha fazla güvenli işlemler yapabilirsiniz. Fatura ödeme, havale veya EFT işlemleri yapma, trafik cezaları, sınav ücretleri gibi işlemleri yapabileceğiniz internet bankacılığında altın alış satış ve tüm döviz işlemlerinizi güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

İnternet bankacılığı nasıl daha güvenli olabilir?

  • İnternet bankacılığı işlemlerinizde 3 aşamalı bir işlem gerçekleşmektedir. İlk aşama hesap numarası veya müşteri numarasının girilmesi, 2. Aşama size özel internet bankacılığı şifresi ve 3. Aşama cep telefonunuza gelen 5 veya 6 haneli şifredir. Bankaların tamamı 2. Aşama olan internet bankacılığı şifrenizin 1,3 ve 6 aylık periyotlarda güncellenmesini isteyerek güvenliğinizi üst seviyeye çekmektedir. Bu yüzden sık aralıklarla internet bankacılığı şifreniz güncellenmelidir.
  • İnternet bankacılığı sayfasına ulaşmak için öncelikle bankanın web sitesine giriş yapmalısınız. Ana sayfada sağ üst köşede yer alan ‘’ internet şubesi ‘’ ‘’ internet bankacılığı ’’ veya ‘’ internet şubesi bankacılığı ‘’ linkine tıkladığınızda farklı bir sekme ile yeni bir sayfa açılacaktır. Bu sayfada link adresinin yazdığı imgenin sağında ( sayfanın sağ üst köşesinde ) bir kilit işareti bulunmaktadır. Tüm internet bankacılığı işlemlerinde, alışveriş sitelerinde yapılacak ödeme esnasında ekrana gelen 3D güvenlik işlemlerinde ortaya çıkan kilit o sayfanın girmek istediğiniz bankanın web sitesine ait olduğuna ve yapılacak işlemlerin güvenli olduğuna işarettir. Sağ üst köşede yer kilit simgesi yok ise internet bankacılığı bilgileriniz risk altında olabileceği için işlem yapmamalısınız.
  • İnternet bankacılığına giriş yaptıktan sonra yapacağınız tüm bankacılık işlemleri ile birlikte sistemden çıkış yapmak için mutlaka web sitesi sağ üst köşesinde yer alan ‘’ güvenli çıkış ’’ butonuna basarak çıkış yapılmalıdır. Böylelikle tüm bilgileriniz silinecek ve sayfa güvenli bir şekilde kapanacaktır. Kesinlikle internet bankacılığı sayfasından çıkış esnasında güvenli çıkış yapmak yerine sağ üt köşedeki kırmızı renkli X işaretine tıklanarak sayfanın kapatılması güvenli değildir.

Yazar Hakkında

_erc_

- Finansla ilgili bilgilere ulaşmanızı sağlayan bir kişi...

Yorum Ekleme Alanı

Yorumlar Onay Alır: "Bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfaya eklenir."