Yayınlanma: 6 Ara Cts 2014

İnternette alışveriş yaparken kredi kartı güvenliği nasıl sağlanır

kredi karti odeme 300x201 İnternette alışveriş yaparken kredi kartı güvenliği nasıl sağlanırBugün yüzlerce farklı sitede spor ürünlerinden, yemek ve gıdaya, giyim ve ayakkabıdan elektronik ev aletlerine kadar yüzlerce kategoride binlerce ürünü internette kredi kartı ile alışveriş yapma keyfi ve avantajı ile satın alabilir, uygun indirimleri ve kampanyaları yakalayabilirsiniz. İnternette kredi kartının bu kadar yaygın kullanılması ile ilk zamanlarda oluşan bazı dezavantajlar geliştirilen güvenlik önlemleri ile giderilmiştir. Ancak yine de güvenlik zafiyeti ve açığı veren bazı sitelerden alış veriş yapılmamalıdır.

İnternetten otobüs, tren veya uçak bileti alma, internetten faturaları ödeme veya internetten kredi kartı ile sınav ücretlerini ödeme işlemleri rahatlıkla ve kolayca yapıldığı için tercih edilmektedir.

Peki, İnternette alışveriş yaparken kredi kartı güvenliği nasıl sağlanır?

Popülaritesi yüksek, müşteri portföyü ve tercih edilebilirliğini kanıtlamış kurumsal sitelerden alışveriş yapılmalıdır.

Devlet kurumlarına ve devlet kurumları ile çalışan ( telefon, doğalgaz, su gibi hizmetleri veren kuruluşlar ) işletmelerde kredi kartı ile işlem yapılabilir.

Kredi kartı kullanırken yaşanacak 3 farklı zafiyet vardır ve güvenliği tehdit etmektedir.

  1. Alışverişlerde ürünün fiyatının 2 defa çekilmesi veya daha fazla çekilmesi gibi riskler mevcut olup genellikle paravan şirketlerin başvurduğu bir yoldur. Yasal yoldan kredi kartına geri iade yapılması için yapılacak başvurular sonuç verse de süreç bir hayli uzun ve zordur.
  2. Kredi kartı ile yapılan alışverişlerde alınan ürün veya hizmetin iptal edilmesi ile birlikte ücretin kredi kartına geri ödenmesidir. Bu işlem genellikle 6 – 48 saat arasında gerçekleşmekte olup bazı düzensiz, kurumsal kimlik kazanamamış veya sistemini oturtamamış işletmeler bilinçsiz mağduriyet oluştururken bazı işletmelerde okumadan kabul edilen sözleşmelerden dolayı hak talep edememekte ve bilinçli şekilde mağdur edilmektedir.
  3. En önemli risk internette alışverişte kredi kartı bilgilerinin 3. Kişilere ulaşmasıdır. Bu yüzden 3D securtiy ile alışverişlerinizi yapmalı, kesinlikle ürün alma işleminizin tamamlanması için cep telefonunuza şife gönderilmesini sağlamalısınız. Bazı siteler 3D güvenlik uygulamasını anlamsız bir şekilde devre dışı bırakmaktadır. Bu sitelerden kesinlikle alışveriş yapmamalı ve kredi kartı bilgilerinizi risk etmemelisiniz.

Yazar Hakkında

_erc_

- Finansla ilgili bilgilere ulaşmanızı sağlayan bir kişi...

Yorum Ekleme Alanı

Yorumlar Onay Alır: "Bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfaya eklenir."