Yayınlanma: 11 Ara Per 2014
Genel | Yazar

Katılım Bankacılığı Nedir?

portel retro wallet 300x300 Katılım Bankacılığı Nedir?Katılım bankacılığı genel anlamda faizsiz bankacılık olarak ön plana çıkıp İslami sermayenin büyük orana yatırımlarına eşlik etmektedir. Özel finans kurum ve kurulularına verilen ad olan Katılım bankacılığı mevduat toplayarak bunları müşterilerine dağıtması ile kar payı faaliyetlerini sürdürmektedir. Ülkemizde katılım bankacılığı olarak Ülker grubuna ait olan Anadolu ( Türkiye ) Finans, Kuveyt Türk, Albaraka Tür ve Fethullah Gülen Hareketinin etkisi altından olan Bank Asya bulunmaktadır.

Katılım bankacılığı diğer özel ve kamu bankalarına göre nakit kredi imkânı vermemektedir. Katılım bankacılığı altında hizmet veren Türkiye Finans, Kuveyt Türk, Bank Asya ev Albaraka Türk aracılığı ile Konut veya taşıt alabilirsiniz. Ancak bu kredi çekmek yerine belirlediğiniz ev veya aracı satın alan bankanın üzerine kar koyarak size satması işlemleri ile yapılır. Ürüne kar koyan katılım bankaları evinizi size teslim eder ve borcunuzu belirli vadelere bölerek tahsil eder. Alacağınız ürün önce katılım bankasına veya finans kurumuna geçer. Daha sonra size belirli bir kar eklenerek satılır. Bu bir nevi sizin adınıza mal veya ürün satın alma işlemidir.

Katılım bankacılığında faiz işlemleri de bulunmamakta olup kar payı adı altında mevduatlarınızla birlikte sizlere belirli oranlarda yatırımlarınızın karşılığı olarak bankanın yıllık kazancından dolayı bir miktar para verilmektedir.

Faizli siteme karşı gelen İslami ve yeşil sermayenin yoğun talebin olduğu katılım bankalarında yine kredi kartı, fatura ödeme, havale EFT gibi tüm bankacılık işlemleri yapılmaktadır. Geciken kredi kartları borçları için faiz uygulanmayıp cezai işlem yapılmakta ve bir miktar ceza ekstreye eklenmektedir.

Faiz yerine kar payı, finansman yerine ürünü satın alıp veren katılım bankalarını sermayelerinin 4 milyon TL üzerinde bir yapıya kavuşması başarısı olarak gözükmektedir. Ancak ülkemizde faiz sisteminde sadece kara ortak olduğunuz bilinmektedir. Katılım bankalarının da kar payı adı altında sadece kazanç vaat etmesi ve olası kayıp riskleri bile taşımaması katılım bankalarının İslami usuller göre bir yapıda olduğu konusunda yoğun tartışmalar bulunmaktadır. Zira faiz hep kazanç vaat ederken kar payı da aynısını müşterilerine sunmaktadır.

Yazar Hakkında

_erc_

- Finansla ilgili bilgilere ulaşmanızı sağlayan bir kişi...

Yorum Ekleme Alanı

Yorumlar Onay Alır: "Bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfaya eklenir."