Yayınlanma: 22 Eki Per 2015
Genel | Yazar

Konut kredisi alırken nelere dikkat edilmelidir

KONUT KREDİLERİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

mortgage 300x190 Konut kredisi alırken nelere dikkat edilmelidirİnsanlar artık kira öder gibi ev sahibi olabiliyorlar. Bankalar ile emlak firmalarının anlaşmaları sonucu belli bir peşinat ile ev sahibi olabiliyorlar. Ödeyecekleri taksitleri ve taksit tutarlarını da kendileri belirleyebiliyor. Ama bankalar bu konuda farklı faiz oranları ve vadeler koyabiliyor. Bu tür durumlarda konut kredisi alırken nelere dikkat edilmelidir sorunu akla geliyor. Bir kere ev kredisi çekmekten önce mutlaka farklı bankalar ile görüşüp teklif almalısınız.

Sonrasında teklif aldığınız bankaları karşılaştırır ve hangisinin vade ve faiz seçenekleri daha iyi ise ondan alırsınız. Tabi kredi limitiniz ve puanınız iyi değilse mecburen size konut kredisi veren ilk bankayı kabul etmeniz gerekir. Böyle durumlarda her bankaya gidip ret almak sizin sicilinizi olumsuz etkileyecektir.

Konut kredilerinde bazı bankalar peşinatı yüksek tutar, bazıları vade azaltır bazıları ise faiz oranlarını yükseltir. Siz bunlardan hangisini seçecekseniz ona göre karar verirsiniz. Konut kredisi alırken nelere dikkat edilmelidir sorusuna verilecek bir diğer cevap bankaların kampanyalarıdır. Bankalar rekabet koşullarından kaynaklı çeşitli konut kredisi kampanyaları yaparlar.

Özellikle bayramlarda ve yaz aylarında ev satışları arttığından dolayı bu tür kampanyalar çoğalır. Bu kampanya dönemlerinde faizler düşer, peşinat ortadan kalkar ve vade süresi de uzar. Zaten artık büyük firmalar bankalarla anlaşmaları doğrultusunda peşinat istememektedir. Elinde birikmiş parası olmayan müşterilerde artık rahat rahat ev alabilmektedir.

Yazar Hakkında

_erc_

- Finansla ilgili bilgilere ulaşmanızı sağlayan bir kişi...

Yorum Ekleme Alanı

Yorumlar Onay Alır: "Bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfaya eklenir."