Yayınlanma: 28 Kas Cts 2015
Genel | Yazar

Konut Kredisi kullananlar dikkat!

konut kredisi 300x200 Konut Kredisi kullananlar dikkat!Bugün yürüleğe girecek yeni bir düzenleme ile tüketicilerin herhangi bir konut finansmanı sağlayan kuruluşa borçlandığı tutarın tamamını yada bir taksidinden az olmayacak şekilde belirlediği bir tutarı vadesinden önce ödeyebilecek.

Bu durumda erken ödeme yapılan tüketicinin borcundan gerekli indirim yapılmak zorunda olunacak. Bu durumda kredi veren kuruluş erken ödeme tazmşnatı adı altında bir kesinti yapabilecek fakat 36 aya kadar kullanılan kredilerde en fazla %1, 36 aydan fazla olan krediler de ise %2 oranını geçemeyecek.

Konut finansmanı sağlaması aşamasında kredi için açılan hesaplardan hiçbir şekilde para yada buna benzer bir kesinti uygulanamayacak.

Tüketicilerin istekleri doğrultusunda sözleşme örneği, ekspertiz raporu varsa sözleşme eki gibi bilgileri vermek zorunda olacak.

Ayrıca Tüketici kredilerinde erken ödeme cezası var mı? gibi soruları olanlar içinde tüketici kredilerinde erken ödeme cezası bulunmuyor.

Peki bu durum kredi kullananlara ne gibi bir yarar sağlamış olacak?

Kısaca bir örnek sunalım bir konut aldınız değeri 100 Bin TL. Kredinin 50 binlik kısmının taksitlerini ödediniz ve kalan 50 binlik kısmınıda bir defada kapatmak istiyorsunuz. Düzenleme öncesi sizin erken kapatma cezası 1.000 TL ödemeniz gerekirdi fakat yeni düzenleme ile bu rakam 500 TL ye inmiş oldu.

Yazar Hakkında

_erc_

- Finansla ilgili bilgilere ulaşmanızı sağlayan bir kişi...

Yorum Ekleme Alanı

Yorumlar Onay Alır: "Bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfaya eklenir."