Yayınlanma: 17 Tem Paz 2016
Genel | Yazar

Kredi Alacaklar Dikkat!

BDDK, vatandaşları yanlış yönlendirmeyle olası mağduriyetlere sebep olarak internet sitelerine kanmamaları konusunda uyardı!

dikkat Kredi Alacaklar Dikkat!

Bankacılık düzenleme ve denetleme kurulu yanlış yönlendirmelere karşı vatandaşları bilgilendirmek amacı ile bir duyuru yayınladı.  Duyuruda şu satırlara yer verildi

Duyuruda, bankacılık mevzuatı uyarınca Türkiye’de bir bankanın kurulması için BDDK’dan izin alınmasının zorunlu olduğu, gerçek veya tüzel kişilerin bu izni almaksızın ticaret unvanlarında, her türlü belge, ilan ve reklamlarında veya kamuoyuna yaptıkları açıklamalarda banka adını ya da banka gibi faaliyet gösterdikleri ya da banka gibi mevduat veya katılım fonu topladıkları izlenimini uyandıracak söz ve deyimleri kullanamayacakları bildirildi.

Bankaların haricinde kredilendirme ve ödünç verme işleminde bulunabilecek gerçek veya tüzel kişilerin yetkilendirilme vazifelerinin 90 sayılı ödünç para verme işleri hakkındaki kanunun hükmünde, kararname finansal kiralama, faktöring ve finans şirketlerinin kuruluş ve yürürlük esasları hakkında, yönetmelikte belirtilen açıklamalarda, izin alınmadan borç para, faiz veya her ne isimle olursa olsun bu gibi işlemlerin yapılmasının yasak olduğu vurgulandı.

Konusu geçen mevzuat çerçevesinde, bankacılık veya benzeri işlemleri yapabilecek kuruluşların listesinin Bankacılık ve Denetleme Kurumu web sitesinde açıklandığım kaydedildi.

”KHK uyarınca faaliyet izni verilen ikraz atçı bilgilerinin ise Hazine Müsteşarlığı’ndan temin edilmesi mümkündür. Ancak, Kurumumuza yapılan muhtelif başvurulardan, kredi verme vaadiyle müşteri bilgileri toplayan bazı internet sitelerinin faaliyet gösterdiği ve söz konusu internet sitelerinde ‘gayrimenkul ipotekli kredi mi lazım-‘, ‘nakit ihtiyacına çözüm’, ‘kredi fırsatı, kefilsiz, kredi tutarı istediğiniz hesaba gönderilir’, ‘araç ve konut krediniz bizden’, ‘kredi kartı borçlarınızı tek seferlik, çok düşük işlem bedeli ile yapılandırıyoruz’ şeklinde banka gibi faaliyet gösterildiği ya da kredilendirme faaliyetinde bulunulduğu izlenimi uyandırabilecek ve kamuoyunda yanlış algılamalara yol açabilecek bazı ifadelerin yer aldığı görülmektedir. Denildi.

Yazar Hakkında

_erc_

- Finansla ilgili bilgilere ulaşmanızı sağlayan bir kişi...

Yorum Ekleme Alanı

Yorumlar Onay Alır: "Bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfaya eklenir."