Yayınlanma: 8 Ara Pts 2014
Genel | Yazar

Kredi borcunu kapatma işlemleri

credit card terminal 300x200 Kredi borcunu kapatma işlemleriBankalardan çektiğiniz ihtiyaç, konut, taşıt veya diğer özel kredileri dilerseniz anlaşmada geçerli olan 48 – 60 veya 72 ay vade boyunca dilerseniz elinize geçen toplu nakit para ile bir seferde ödeyerek kapatabilirsiniz.

Bankalardan çekilen kredilerin geri ödeme planları hazırlanırken bankalar ilk önce faiz miktarını tahsil edecek şekilde geri ödeme planı çıkarırlar. Örneği çekilen bir ihtiyaç kredisinde aylık geri ödeme tutarı 700 TL ise bu miktarın % 80’ i olan 560 TL faiz ve kalan 140 TL anaparadır. Bu sebeple kredi borçlarınızı öderken anapara ilk aylarda çok küçük oranlarda düşüş gösterir. İlk ayda yüksek miktarda olan faiz her ay azalmakta ve kredinin ödeneceği son taksit tarihinde oldukça az miktarda faiz ile büyük oranda anapara bulunmaktadır. 60 ay vadeli bir kredi borcunda 60. Ayda ödenecek kredi taksitinde 700 TL nin 650 TL’ si anapara ve 50 TL si faiz olmaktadır. Bu sistemde amaç öncelikle bankanın karını tahsil etmesi ve anaparayı daha sonra almasıdır.

Bankaların kredi borcunu kapatma isteklerine karşı müşterilerine farklı dezavantajları zorunlu kılmaktadır. Örneğin çekilen bir kredi borcunun 3.ayda kapatılması istendiğinde bankalar genellikle anapara ile birlikte alacakları kar marjlarının bir kısmını kredi müşterisinden tahsil etmektedirler. Bu yüzden kredi çekerken eğer kısa vadede ödeme planınız var ise vade sayısını düşürmeli ve bu şekilde kredi kullanmalıdır. Veyahut kısa vadede ödeme planı var ise daha düşük fiyat kredi kullanmalı, banka ile yapacağı bu sözleşmelerde bu kriterleri söylemeli, dilerse aylık değil 3 aylık veya 6 aylık ödeme planı ve uygulaması ile kredi çekmelidirler. Bu şekilde daha az faiz oranı ve ceza tutarı ile krediler ödenebilmektedir.

Bir bankadan çekilen krediden minimum zarar görmek ve krediyi gerekli yerlerde doğru kullanmak için, paranın da değer kaybetmemesi adına çekilen vadelerde düzenli olarak ödenmelidir. 36 ay vade ile çekilen krediler düzenli ödeme ile 36 ayda tamamlanması kredinin tek seferde erkenden kapatılmasına göre daha akılı bir ekonomik hamle olacaktır.

Yazar Hakkında

_erc_

- Finansla ilgili bilgilere ulaşmanızı sağlayan bir kişi...

Yorum Ekleme Alanı

Yorumlar Onay Alır: "Bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfaya eklenir."