Yayınlanma: 9 Ara Sal 2014
Genel | Yazar

Kredi dosya masrafı nasıl alınır?

1642 leather zip around fan style credit card holder folio large capacity black 5003 17 600x600 300x300 Kredi dosya masrafı nasıl alınır?Bankalar ihtiyaç, konut, taşıt veya diğer özel kredilerde müşterilerinden çektikleri kredi tutarlarına göre belirli bir miktar dosya masrafı adı altında kesintiler yapmaktadır. Genellikle tutarın çekilen krediden düşülse de bazı özellikle ticari müşteriler bankalarla pazarlıklar yaparak dosya masraflarının alınmamasını veya daha küçük ücretlerde alınmasını talep etmişlerdir. 2012 yılına kadar sürekli kesilen dosya masraflarının müşteriler tarafından mahkemelere, tüketici heyetlerine ve hakemlere itiraz başvuruları ile birlikte artık dosya masrafları iadesi kredi çeken müşterilerine verilmektedir. Tabi ki başvuru yapılmayan kredi dosya masrafları geri ödenmemekte ve yeni çekilen kredilerde de hala dosya masrafı uygulaması sürmektedir.

Peki, kredi dosya masrafı nasıl alınır?

  • Öncelikle kredi çektiğiniz bankadan kredi çekmekle birlikte sizden kesilen dosya masraflarını gösterir bir belge almanız gerekecektir. Bankalar bu belgeyi ücret karşılığında vermektedir. Kredi borcunuz bitmiş olsun veya bitmemiş olsun dosya masraflarını geri almak için gerekli kredi bilgilerini içeren belgeyi kredi çektiğiniz banka şubesinden rahatlıkla temin edebilirsiniz.
  • Bankadan aldığınız belge ile birlikte dilerseniz kaymakamlıklar bünyesinde çalışan tüketici hakem heyetine dilerseniz özel bir avukata başvurabilirsiniz. Tüketici heyetine başvurunuzla birlikte dosyanız incelenecek ve bankaya dava açılacaktır. Açılan dava sonucu dosya masraflarınız hesabınıza aktarılacaktır. Tüketici hakem heyetleri çok yoğun olduğu için bu işlemlerin sonuçlanması ortalama 12 ayı bulacaktır.

Özel avukatlara başvurduğunuzda sadece dava açmak için gerekli ufak bir dosya masrafı vereceksiniz. Ortalama 6 ay da sonuçlanacak davayı kazandıktan sonra dosya masraflarınızı hesabınıza aktarılacaktır. Ayrıca avukatlık masrafları da m-karşı taraftan ödenecektir.

Yargıtay tarafından verilen emsal karar olduğu için tüm başvurularda bu emsal kararlar gösterilerek dava kazanılmakta ve bankaların dosya masrafı mağduriyeti giderilmektedir. Dosya masrafları talebinizi kesinlikle kredi bittikten sonra yapmanız gibi kriter söz konusu olmayıp krediyi çektikten 1 ay sonra dahi verdiğiniz dosya masrafını bankadan talep edebilirsiniz. Olumsuz talep sonrası özel avukatlarla, avukatlık büroları ile veya tüketici hakem heyetleri ile görüşerek resmi başvuruları yapıp, dilekçenize vekâlet verip hak talebinde bulunabilirsiniz. Kazanılan dosya masrafları ister kredi çektiğiniz bankada ki vadesiz hesabınıza isterseniz verdiğiniz başka banka hesabına yatırılmaktadır.

Yazar Hakkında

_erc_

- Finansla ilgili bilgilere ulaşmanızı sağlayan bir kişi...

Displaying
Have Your Say
  1. Cobbcountykia dedi ki:

    aydın diyor ki:Ben 11.05.1971 doğumluyum, ssk ya ilk giriş tarihim 01.05.1990Şu an e7alışmıyorum , fakat soatrigmı bağkur fczerinden isteğe bağlı olarak f6dfcyorum ve buna gf6re son durum şu:SSk dan toplam gfcn : 2414Bağkurdan : 1140Toplam gfcn sayım : 3554Askerliğim : 550 gfcnİsteğe bağlı soatrigmı SSK fczerinden f6derken herkes gibi Bağkur fczerinden f6demeğe başladığım zaman bana dendi ki , eğer son 1260gfcnfcmfc SSK,lı olarak e7alışarak gee7irirsem SSK dan emekli olabilirim.Benim sorum şu : bu yukarıdaki tabloya gf6re ben hangi ay f6demelerimi bağkur fczerinden kesmeliyim, ne zaman SSK, lı olarak işe başlamalıyım ve askerliğimi ne zaman bore7lanmalıyım?siz yazıyı tam okumuyormusunuz .ekrem sarısuya buradan değil mailden soru sorun .Sana bir yf6ntem sf6yleyeyim bu verileri sayfasına gir orada emekliliğe kalan sfcrene bak 1260 gfcnden e7ıkar .O zaman sigortalı bir işe bak

Yorum Ekleme Alanı

Yorumlar Onay Alır: "Bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfaya eklenir."