Yayınlanma: 26 Eki Pts 2015
Genel | Yazar

Kredi kartı kullanırken nelere dikkat etmeliyi

KREDİ KARTI KULLANILIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HUSUSLAR

kart kullanma hakknda 300x200 Kredi kartı kullanırken nelere dikkat etmeliyiKredi kartları gündelik hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmişlerdir. Tüketiciler kredi kartları ile alışverişler yapabiliyor ve banka ATM cihazlarından gerekli olan nakit ihtiyacını karşılayabiliyor. Ayrıca kredi kartlarıyla alışveriş sitelerinde ürünler alabilmekte ve bunları taksitlere ayırabilmektedirler. Tüketiciler kredi kartlarını bilinçli bir şekilde kullanamadıklarında bazı sorunlarla karşı karşıya kalabilmektedirler.

Son zamanlarda kredi kartı sahiplerinin en fazla sorduğu sorulardan biri olan kredi kartı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz sorusuna şu cevapları verebiliriz:

– Kredi kartı kullanırken kartın limiti gelir düzeyine göre belirlenmelidir. Aksi takdirde limiti aşan harcamalar olursa tüketiciler bazı sıkıntılarla karşılaşabilmektedir.

– Limit gelir düzeyinin üstünde dahi olsa mutlaka düzenli olarak takip edilmelidir.

– Kredi kartı alırken yıllık ücreti göz önünde bulundurularak alınmalıdır.

– Başvuru formlarının ekindeki sözleşme okunmadan imzalanmamalıdır.

– İnternette kredi kartı kullanırken güvenli ortamlarda alışveriş yapılmalıdır.

– Telefonda ve e-mail mesajlarında iletişimi kredi kartı sahibi başlatmadığı sürece kim olduğu bilinmeyen kişilere kişisel bilgiler ve kart numarası gibi önemli bilgiler verilmemelidir.

– Kredi kartına ilişkin otomatik ödeme talimatı verilmiş ise söz konusu talimatın borcun asgari tutarını mı yoksa tamamını mı kapsadığına dikkat edilmelidir.

– Genel olarak ödeme tarihinden itibaren 90 gün içerisinde ödenmeyen borçlarda yasal takibe geçilmektedir.

Günümüzde sık karşılaştığımız soruların başında gelen kredi kartı kullanırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun çok fazla cevapları bulunmaktadır. Bu dikkat edilmesi gereken hususlar kişiden kişiye değişebileceği gibi genel olarak başlıcaları yukarıda sayılanlardır.

 

Yazar Hakkında

_erc_

- Finansla ilgili bilgilere ulaşmanızı sağlayan bir kişi...

Yorum Ekleme Alanı

Yorumlar Onay Alır: "Bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfaya eklenir."