Yayınlanma: 5 Oca Cum 2018

Kredi kartı yasal takip süreci

kredi kart yasal takip 540x346 Kredi kartı yasal takip süreci2018 yılı itibari ile kredi kartı borçlu sayısında bir hayli artış olduğu gözlemleniyor. Bu artışa paralel olarak kart mağdurları sayısında da artış olmaktadır. Düzenlenen birtakım kanunlar ile bankalar müşterileri ile yaptıkları sözleşmelere bağlı kalarak kredi kartı borçlarındaki ödemelerde farklı bir takım yollar izleyebilmektedir.

Kredi Kartı Borcu Ödenme Süresi nedir?

Bilindiği gibi kredi kartlarının belirli sürelerde asgari ödeme zorunluluğu vardır. Bu ödeme periyotlarını kart kullanıcıları belirlemektedir. Bankanızın kredi kartını belirttiğiniz ödeme tarihine kadar ödemeniz gerekmektedir.

Şayet son ödeme tarihine kadar ödemediniz ve bu süre sonunda ilk 15 günlük periyotta kredi kartınız kullanıma geçici olarak kapanacaktır. Bankanız size ulaşmaya çalışacaktır.

Kredi Kartının Kapatılması süresi?

Kredi kartınızın belirttiğiniz son ödeme gününe kadar ödemediniz ve bu tarihten itibaren 90 gün geçti ise bankanın yasal haklara dayandırarak kredi kartınızı açmamak üzere kapatabilmektedir. Bu durum sizin kara listeye girmenize yeterli bir durumdur. Bu süre sonunda adresinize bir borcunuzu ödemeniz için ihtarname gönderilecektir.

İdari Takip Süreci başlaması

90 günlük süre sonunda sizden borcunuzu 7 gün içinde ödemeniz için ihtarname gelecektir. Bu süre sonunda hala ödeme yapılmadıysa bankaların gerekli bölümü size ulaşmaya ve uzlaşmaya çalışacaklardır. Tabi bu durum size borç yükünü arttırarak devam eder çünkü artık dosya avukattadır ve avukat ve dosya masraflarını sizden almaktadırlar.

Yazar Hakkında

-

Yorum Ekleme Alanı

Yorumlar Onay Alır: "Bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfaya eklenir."