Yayınlanma: 17 Tem Paz 2016
Genel | Yazar

Kredi Kartının Tarihsel gelişimi

creditcards bloom Kredi Kartının Tarihsel gelişimiKredi karı ilk olarak ABD ‘de ortaya çıktı. İlk defa 1894 yılında ABD’de Hotel Credit Letter Company tarafından sadece turizm alanında kullanılmıştır. Modern anlamda kredi kartı Gene ABD’de, 1914 yılında, Western Union Bank tarafından “simdi al sonra öde servisi”olarak adlandırılmıştır. Ancak sınırlı bir kullanıma sahiptir.1929 yıllında ki Büyük Buhrandan sonra kredi kartına olan talep azalmış ve kredi kartında sınırlama getirilmiştir.

İlk gerçek anlamdaki kredi kartı 1950 yılında, New york’daki, Dinners Clup tarafından kullanıma sunuldu. Bu kart belli bir bölge ya da hizmette sınırlı olmadan birden fazla işletmede nakitsiz bir ödeme aracı olarak kullanıldı. İlk çıktığı zaman ABD’deki lokantalarda kullanılan Dinners Clup kredi kartı gördüğü ilgi üzerine, ABD’deki bankalar 1958 yılında Amerikan Express kredi kartını çıkardılar.

Kredi kartının ABD’deki hızlı gelişimine karşın Avrupa’da kredi kartı yaygın değildi. Zira bu dönemde, Avrupa’da çek kullanımı yaygındı. Euro Check kullanımı bir zaman sonra piyasa koşullarını karşılamayınca, Almanya’da Euro Card isminde kredi kartı kullanılmaya başlandı. Kaliforniya’da bir grup banka 1969 yılında bir araya gelerek “Master Chage”adını alarak, iç içe geçmiş iki yuvarlağı logo olarak kullanmaya başladılar. Böylece Master Card doğmuş oldu. Bugünkü Master Card adına 1979 yılında geçildi.1976 Bank Of America’nın çıkarmış olduğu BankAmericacard’ın adı Visa olarak değiştirildi. İngiltere’de ilk kredi kartı Barclays Bank tarafından çıkarıldı.

Yazar Hakkında

_erc_

- Finansla ilgili bilgilere ulaşmanızı sağlayan bir kişi...

Yorum Ekleme Alanı

Yorumlar Onay Alır: "Bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfaya eklenir."