Yayınlanma: 24 Eki Cts 2015
Genel | Yazar

Kredi notu nedir ve nasıl yükseltilir?

kredi notu2 300x225 Kredi notu nedir ve nasıl yükseltilir?Günümüzde ülkemizin içinde bulunduğu ekonomik şartların da etkisiyle yada yatırım amacıyla yada herhangi bir ihtiyacı için insanlar kredi kullanmak zorunda kalabiliyorlar. Krediler, genel olarak ihtiyaç (destek) kredisi, otomobil kredisi, konut kredisi olmak üzere 3 e ayrılıyor. İnsanlar da ihtiyaçları doğrultusunda bunlardan ya bir tanesini yada bir kaç tanesini kullanabiliyorlar.

İnsanların kredi kullanımlardan önce banka tarafından ufak bir soruşturma yapılıyor. Bu soruşturma herhangi bir bankaya özel olmayıp, bütün bankaları kapsıyor. Bu soruşturmanın amacı kişinin kredi notu nedir? Sorusuna cevap bulmaktır.

Aslında ”kredi notu nedir”? Sorusunun tek bir cevabı olmamakla beraber sorunun cevabı birçok bileşenin cevabından oluşmaktadır. Bütün bankalar, müşterilerinin kendi bankaları ile çalışmalarını ve ilişkilerini ortak bir havuzda toplarlar, aynı şekilde devletin resmi bir kuruluşu olan ve bankalarla işbirliği içinde çalışan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu ile sıkı bir iş birliği içindedirler.

Buradan çıkan sonuca göre kişinin kredi kullanım hakkı, ödeme gücü, yaşı, kullanılacak kredinin vadesi gibi sorular cevap bulur ve kişiye kredi onaylanır ve ödeme planı çıkartılır. Kredi notunun sonucuna göre olumlu yada olumsuz sonuç çıkması mümkündür, burada önemli olan kredi puanının yüksek çıkmasıdır. Peki, kredi notu nelerden oluşur ve kredi notu nasıl yükseltilir?

Kredi notu nasıl yükseltilir? Ve yükseltmek için neler yapılmalıdır? Sorusunun cevabı ise ana başlıklar ve oranları ile şu şekildedir. Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları yüzde 30, yeni kredi arayışı yüzde 20, mevcut hesap ve borç durumu yüzde 25 ve kredi kullanım yoğunluğu yüzde 15 ve diğer unsurlar yüzde 10 şeklindedir. Bu maddelerde sorun yaşanmazsa kredi kullanımında ve kredi puanlarında herhangi bir sorun yaşanmaz.

Yazar Hakkında

_erc_

- Finansla ilgili bilgilere ulaşmanızı sağlayan bir kişi...

Yorum Ekleme Alanı

Yorumlar Onay Alır: "Bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfaya eklenir."