Kredi Notunu Öğrenmek ve kullanmak

Kredi Notu bankaların müşterilerini daha iyi tanıyabilmelerini, müşterilerine daha iyi fırsatlar ve seçenekler sunabilmelerini ve ayrıca banka müşterilerinin de önlerini görebilmelerini sağlayan, günümüz bankacılığında önemli bir mihenk taşı olarak görülen entegre bir sistemdir.

Her bireyin bankacılık faaliyetleri ortak bir finans havuzunda toplanarak kişilerin kredi ödeme güçleri mali durumlarının adeta röntgeni çekilerek belirlenebiliyor. Söz konusu bu durum kişilerin hem daha gerçekçi ve kişisel bir mali disiplin içerisinde hareket etmesini sağlarken hem de bankaların müşterilerini daha iyi tanımalarına ve onlara en uygun seçenekleri sunabilmelerine olanak tanıyor.

Kredi notunun yüksekliği kişinin mali gücünün yanı sıra borçlarına olan sadakatinin de bir göstergesi olarak algılanabilmektedir. Banka müşterileri kredi borçlarının geri ödemesinde gösterdikleri dikkat ve ihtimam sayesinde notlarını yükseltebilmekte, daha yüksek kredileri alabilmekte ve piyasada kabul gören bir isim olma avantajı sağlayabilmektedirler.

Kredi Notu Sorgulama işleminizi Kredi Kayıt Bürosu ( KKB ) aracılığı ile yapabilirsiniz ancak bu bazı prosedürlere tabi olan ücretli bir işlem. Söz konusu işlem için bazı başka alternatifler de mevcut.

Banka şubelerine gidilerek de Kredi Notu Sorgulama işlemi yapılabilir. Bunun için yapmanız gereken şubeden bunu yazılı olarak talep etmenizdir. Bir diğer alternatif ise, günümüz internet bankacılığını kullanmaktır. İnternet üzerinden kişiler Kredi notlarını hızlıca öğrenebilir ve gerekli kararları alırken bu bilgilerden çabuk bir şekilde yararlanabilir.

About the Author

Finansla ilgili bilgilere ulaşmanızı sağlayan bir kişi...

Be the first to comment on "Kredi Notunu Öğrenmek ve kullanmak"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*