Yayınlanma: 31 Oca Paz 2016

Kredi Risk Raporu Nedir?

İnsanların bir çok konuda karşısına çıkan ve insanları zor durumda bırakan kredi risk raporu nedir? Ne işe yarar? Sizlere bu başlıklar altında kredi risk raporunun ne olup olmadığını paylaşmaya çalışacağız. İşte sizlere o yazımız!

Kredi Risk Raporu Nedir?

Kredi risk raporu, Kredi kayıt bürosu tarafından düzenlenen ve oluşturulan bir rapordur. Kişinin şuana kadar almış olduğu kredileri, ödemiş olduğu borçları ve diğer etkenleri bir araya getirerek rapor oluşturur ve bunu bazı yerlerde bazı kurumlar kullanır. Eğer ödemelerinizi düzgün bir şekilde günü gününe yapıyorsanız kredi risk raporunuz olumlu olacaktır fakat kredilerinizi ve ödemelerinizi düzgün bir şekilde değilde gününü geciktirerek yapıyorsanız kredi risk raporunuz oldukça düşük bir puana sahip olacaktır ve olumsuz olacaktır.

Kredi risk raporu sadece bankalar nezdince kullanılmamaktadır aynı zaman açık ticaret yapacak kişilerin sıkça kullandığı şeylerden bir tanesidir ve evini kirayan verecek olan kişilerin kirada oturacak kişiye kredi notu riskini sorabilir veya bunu herhangi bir şekilde öğrenebilir ve bu durumda evinin kiraya verilip verilmeyeceğini açıklayabilir.

Kredi risk raporuna bakılarak kişinin düzgün bir şekilde ödeme yapılacağı kesinleştirilemez fakat risk raporunun içerisinde yer alan talimatlara göre kişi hakkında genel olarak bilgi edinilebilir. Kredi notu sadece bireysel müşteriler için değil aynı zamanda kurumsal şirketleri, ticari şirketleri ilgilendiren birşeydir. Dikkat ederek olumlu bir seviyeye getirebilirsiniz.

Yazar Hakkında

BMEditor

Yorum Ekleme Alanı

Yorumlar Onay Alır: "Bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfaya eklenir."