Yayınlanma: 24 Eki Cts 2015
Genel | Yazar

Nereye yatırım yapabiliriz?

Değişik yatırım enstrümanları

yatirim araclari 300x201 Nereye yatırım yapabiliriz?

Üretimin olduğu yerde tüketim vardır. Ancak gelir kaynağından bir kısım miktar tasarrufa ayrıldığında bunun gelir getirmesi beklenir. Bu gelir artışı ya da enflasyona karşı koruma ihtiyacına yatırım denir. Ancak yatırım geniş bir kapsam içerir, zira bir sanayici işini geliştirmek için gelirlerini taşınmaz kaynaklara ayırabilir veya makine parkurunu geliştirebilir. Bu da bir yatırımdır.

Özetle yatırım; küçük gelirliden büyük gelir sahibine kadar çok geniş bir halk kitlesine hitap eden kavram olup kendi içinde yatırım enstrümanlarını da geliştirilmiştir. Bilinen en eski yatırım aracı ise altın olmuştur. Bugünün modern dünyası ise finansal açıdan çok kapsamlı yatırım araçlarını içermektedir. O zaman şu soru akla gelecektir: Yatırım hangi araçlara nereye yönlendirilir?

Nereye yatırım yapabiliriz yatırım araçları nelerdir sorusu birden fazla cevabı içerir. Zira tek bir yatırım aracı yoktur. Altın çok eski bir yatırım aracı olmakla birlikte çok uzun vadede getiri sağlar. Genellikle küresel riskler gerçekleştiğinde hızla yükselir. Faize yatırım da çok eski bir geleneği içerir. Faiz yatırımlarında risk oranı diğerlerine göre düşüktür. Bankalarda mevduat şeklinde değerlendirilir.

Günlük repoda da değerlendirmek mümkündür. Devlet tahvilleri ise devlet destekli olduğu için riski en düşük olanıdır. Devlet aldığı bu paraları kullanır ve faiziyle geri öder. Gayrimenkul ise uzun vadeli olarak çok karlı bir yatırımdır. Ancak emlak değerlerinin çeşitli etkenlerden etkilenip düşme riski de vardır. Semtlere göre değişen bir fiyat oynaklığı vardır. Yatırım fonları ise riski düşük fakat getirisi düşük olan yatırım aracıdır. Borsa ise riski en yüksek olandır. Ancak getirisi de spekülasyonlardan dolayı çok yüksektir. Büyük sanayi şirketlerinin hisseleri uzun vadede istikrarlı para kazandırır. Özetle, nereye yatırım yapabiliriz yatırım araçları bunlardan ibarettir.

Yazar Hakkında

_erc_

- Finansla ilgili bilgilere ulaşmanızı sağlayan bir kişi...

Yorum Ekleme Alanı

Yorumlar Onay Alır: "Bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfaya eklenir."