Yayınlanma: 17 Tem Paz 2016
Genel | Yazar

Tarım Kredileri Nelerdir?

ciftci krediler Tarım Kredileri Nelerdir?Günümüzde çiftçiler içerisinde bulundukları zor şartları ve maddi zorlukları halledebilmek için, çeşitli bankalardan krediler almak zorunda kalıyorlar. Bankalar, genel olarak birkaç çeşit tarım kredisini çiftçilerle buluşturmaktadır. Çiftçilere sunulan krediler genel olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunlardan bir tanesi, kısa vadeli işletme çevirme kredileridir. Bu tarz krediler, tohumluk, fide, fidan, kimyevi gübre, zirai ilaçlar, hayvan yemleri gibi konularda nakit para ihtiyaçlarını karşılamak için verirken 1 yıllık kredidir.

Bu Krediler;

  • Tohumluk kredileri: bu kredi bir dekarlık toprak alanından elde edilecek, ürünün verimini artırmak amacı ile hububat, patates gibi ürünler için kullandırılan 1 yıl vadeli kredidir.
  • Kimyevi gübre kredileri: Bir dekarlık toprak alanından alınacak olan ürünlerin verimlerini artırmak amacı ile verilen 1 yıl vadeli kredidir.
  • Hayvancılık işletme kredileri: Tarımsal bir işletmesi olmayan kişilerini hayvancılıkla ve besicilikle uğraşan kişilerin hayvan sayıları göz önüne alınarak verilen kredilerdir.
  • Tarımsal İlaç kredileri: Tarım alanlarında, zararlı böceklerle ve haşerelerle çiftçilerin mücadele etmesi için verilen kredi türüdür.

 

Çiftçilere verilen ve vadeleri 3 yıla kadar çıkan, 2. Kredi türü ise Orta vadeli yatırım donatma kredileridir. Bu krediler tarımsal alanlarda, tarımı güçlendirecek makine, araçların alına bilmesi, fidanların alınabilmesi için açılan 3 yıla kadar vadesi olan kredileridir. Bu krediler, herhangi bir bankadan alınabilir ve bankaların sundukları avantajlar değişebilir.

Yazar Hakkında

_erc_

- Finansla ilgili bilgilere ulaşmanızı sağlayan bir kişi...

Yorum Ekleme Alanı

Yorumlar Onay Alır: "Bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfaya eklenir."