Yayınlanma: 30 Eki Cum 2015
Genel | Yazar

Türkiye’de işsizliğin en çok iller

EN FAZLA İŞSİZ GÜNEYDOĞU BÖLGESİNDE BULUNUYOR

issizlik 300x200 Türkiyede işsizliğin en çok illerÜlkemizde işsizlik önemli bir sorun haline geldi. Uzun yıllardan bu yana en büyük sorun olan işsizlik, hala bu konumunu korumaya devam ediyor.  Yeni sanayi sitelerinin artması, yeni iş imkanlarının kurulmasına rağmen ülkedeki işsizlik oranlarında fazla bir azalma görülmüyor. Bunun en başta gelen sebeplerindin biri de iş beğenmeme olarak gösterilse de iş verinin işçiye sunduğu imkanlar da işsizliğe neden olan etmenler arasında yer alıyor.

Türkiye geneline bakıldığı zaman işsizin olmadığı il hemen hemen yok gibidir. Kimi yerde fazla kimi yerde az işsiz bulunuyor. Türkiye’de işsizliğin en çok iller sıralamasına bakıldığı zaman ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi işsizlerin en fazla olduğu yerlerin başında geliyor. Buraların kırsal kesimler olması, terör olaylarının fazla olması da işsizliğin fazla olmasına neden oluyor.

Türkiye’de işsizliğin en çok olduğu iller arasında devletin resmi kurumu TÜİK verilerine bakıldığı zaman Mardin, Batman, Şırnak, Siirt gibi illere başı çekerken, Şanlıurfa, Diyarbakır gibi iller de hemen arkasından geliyor. Bu illerin ortak özellikleriniyse terör ve kırsal kesim olmaları oluşturuyor. Terör korkusu nedeniyle özel sektörün fazla yatırım yapamaması ya da var olan yatırımların zarar görmesi nedeniyle işsizliğin fazla olduğu görülüyor.

İşsizliğin azaltılması için yapılması gerekenlerin başında da şüphesiz istihdam alanlarının artırılması gerektiği öne çıkıyor. Yeni sanayiler, iş yerleri ne kadar fazlalaşırsa işsizlik o derece azalacaktır.

 

Yazar Hakkında

_erc_

- Finansla ilgili bilgilere ulaşmanızı sağlayan bir kişi...

Yorum Ekleme Alanı

Yorumlar Onay Alır: "Bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfaya eklenir."