Yayınlanma: 4 Ara Cum 2015

Vadeli Hesap Nedir? Nasıl Açılır?

Bugün belki de her 10 insandan 5’nin vadeli hesabı bulunuyordur fakat bu insanlar bu hesapları açarken hangi bankayla çalışmak istiyorlar? daha doğrusu bu vadeli hesap nedir? vadeli hesap ne işe yarar? vadeli hesap nasıl açılır? gelin sizlere bu konuyu enine boyuna inceleyelim ve tartışalım. İşte sizlere vadeli hesap nedir? vadeli hesap nasıl açılır?

vadeli hesaplar 300x110 Vadeli Hesap Nedir? Nasıl Açılır?Vadesiz hesap olarak başlayalım. Vadesiz hesaplarda bilindiği üzere paranızı yatırıyorsunuz ve bu paranın üzerine hiç bir faiz uygulanmıyor yani bugün paranızı yatırsanız 10 yıl sonra çekmek isteseniz olduğu gibi çekeceksiniz yalnız hesabınız vadeli hesap olsaydı bir ton para almış olacaktınız. İşte vadeli hesap bu demek! Vadeli hesaplarda paranızı yatırıyorsunuz ve bunu 10 yıl sonra çekmek istediğinizde bir ton parayla karşılaşıyorsunuz. Örneğin; 5000 TL yatırdığınızı düşünelim ve bunu 10 yıl sonra çekmek istediğinizi varsayalım. Bu 5000 TL’e verilen aylık faiz de genellikle 50 ila 60 TL arasında olur. 12 ayda 720 lira faiz almış olacaksınız ve 10 yılda 7.200 TL para kazanmış olacaksınız tabi bu değerler paranızı ne kadar yatırdığınıza bağlıdır. Birde paranızın tam olarak faiz yemesi için belirli bir gün vardır. Bu belirli günlerden önce vadeli hesabınızdan para çekerseniz o ay paranız faiz yemez.

İşte vadeli hesap bu demek! Vadeli hesap açmak tamamen ücretsiz ve hesap işletim ücreti bulunmuyor. Bugün bir vadeli hesap açmak istersem benim bankam; ”Ziraat Bankası” olur çünkü devletin bankası olduğundan paramın daha da güvende olduğunu biliyorum. Sizlerde hemen bir vadeli hesap açmak isterseniz bankalara başvurabilirsiniz ve şunu unutmayalım; ”1 bin TL’nin altındaki paralar faiz yemez yani 1 milyarın üstünde paranız olması gerekir.”

Yazar Hakkında

BMEditor

Yorum Ekleme Alanı

Yorumlar Onay Alır: "Bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfaya eklenir."