Yayınlanma: 27 Kas Per 2014
Genel | Yazar

Vadeli hesap nedir?

vadeli hesap 300x203 Vadeli hesap nedir?Vadeli hesap herhangi bir özel, kamu veya katılım bankasından açabileceğiniz bir hesap türü olup dilerseniz TL cinsinden, dilerseniz de Euro, dolar veya başka bir Ülkenin para biriminden vadeli hesap açabilirsiniz. Ayrıca bazı bankalar altın hesaplarında da vadeli hesap açma imkânlarını sunmaktadır.

Vadeli hesabı nasıl açabilirim?

Vadeli hesabınızı hesabınızın olduğu banka şubelerinden birinde rahatlıkla açabilirsiniz. Ayrıca internet bankacılığından veya cep telefonu bankacılığından bankanın size sağladığı imkâna göre 2 veya 3 farklı vadeli hesabı TL, Dolar, Euro veya Altın cinsinden açabilirsiniz. Vadeli hesap vadesiz hesaba göre bir birikim hesabı olup uyguladığınız vade süresine göre o paraya dokunamazsınız. Vadeli hesapları 31, 61, 91 121, 151, 181 gün gibi sürelerle açabilirsiniz. Bir vadeli hesaba yatırdığınız parayı 31 günlük vade uygulamak istediğinizde eğer 31 gün dolmadan paranın limitini bozarsanız vadeli imkânlardan faydalanamazsınız.

Vadeli hesabın avantajları nelerdir?

Vadeli hesap kaba tarifi ile faizli bankacılık veya katılım bankacılığı tarzında uygulanmaktadır. Bank Asya, Kuveyt Türk ve Anadolu Finans gibi bankalar katılım ücreti olarak kar payı uygularken diğer özel ve kamu bankaları faiz uygulamakta ve hesabınıza değer katmaktadır. Bu faiz veya kar payı yıllık % 3 – % 11 brüt olarak değişmektedir. Vadeli hesaba yatırdığınız paraya uygulanan brüt kar payı veya faiz miktarı ile vade dolduğunda anapara ve karınızla birlikte kullanabilirsiniz.

Normal kullanılan hesaplar vadesiz hesap olup, bankalara ilk başvurulduğunda açılacak hesap vadesiz hesaplardır. Vadesiz hesapları dilediğiniz zaman 7/24 kullanabilirsiniz.

Bazı bankaların vadeli hesapları belirli gün ve aralıklarda olabilir. Örneğin Finans Bank vadeli hesap avantajlarında gece 00.00 – 08.00 arasında vade uygulayarak gece süresince hesabı işletmekte kar payı ve faiz uygulamaktadır. Sabah 08.00 itibari ile de vadeli hesap vadesiz hesap olarak kullanılabilmektedir. Bu uygulama ile birlikte gece kullanılmayan ve yatan paraya kar eklenmekte ve değer kazanmakta, gündüz ise ihtiyaç duyulduğu oranda kullanılarak vadeyi bozma gibi bir risk içermemektedir. Vadeli hesabın bu denli avantajlı olduğu imkânları sunan bankaların bazı müşterilerine + % 1 kar payı veya faiz uygulaması da bulunmaktadır.

Yazar Hakkında

_erc_

- Finansla ilgili bilgilere ulaşmanızı sağlayan bir kişi...

Displaying
Have Your Say
  1. Michael dedi ki:

    yeğenimin 189 gfcnlfck ssk primi mevcuttur,tfcrkiyedeki bir firma srgiotasını yapmadan e7alışması ie7in ırak a gf6ndermiş ve e7alıştığı işyerindeki inşaattan dfcşfcrek vefat etmiştir,yurtdışına aracılık eden firma ve ırakta e7alıştığı firma srgiotasını yapıp yapmadığı tarafımızdan tespit edilememiştir,ayrıca yeğenım 15 ay askerlik yapmıştır, ailesi f6lfcm aylığı veya ıraka gitmesine yardımcı olan firma, ve e7alıştığı firmaya tazmınat davası ae7abilirmi ,teşekkfcrler

Yorum Ekleme Alanı

Yorumlar Onay Alır: "Bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfaya eklenir."