Yayınlanma: 29 Eki Per 2015
Genel | Yazar

Yasal takip nedir?

YASAL TAKİP HAKKINDA GENEL BİLGİLER

yasal takip 300x200 Yasal takip nedir?Borçların yasal vadesinde ödenmesi çok önemlidir. Yasalar tarafından her çeşit borcun, hem adi alacakların, hem ticari alacakların, hem de kira alacağı gibi çeşitli alacak türlerinin ödenmeme durumu yaptırım altında alınmıştır.

Bu sayede alacaklıların mağdur olmaması amaçlanmaktadır. Vadesinde ödenmeyen borçlar için icra yolu her zaman alacaklılara sunulan bir hukuki seçenektir. Yasal takip nedir şeklinde bir soruya genel olarak bu şekilde cevap vermek mümkündür. Yasal takip işlemlerine başlamak için alacaklı, ister kişi, ister kurum olsun yetkili ve görevli icra dairesine başvurması gerekmektedir. Buna göre takip dosyası hazırlanarak, borçluya ödeme emri gönderilecektir. Ödeme emri borçlunun yasal ikametgah adresine mutlaka Tebligat Kanunu hükümlerine uygun şekilde tebliğ edilmelidir. Bunun detayları yasada düzenlenmiştir.

            Yasal takip nedir ve ayrıntıları nelerdir merak edenler hukuk bürolarından yardım alabilir veya icra müdürlüklerine danışabilir. İcra işlemleri mutlaka usulüne uygun yapılmalıdır. Tebligat işleminde sonra itiraz olmazsa takip kesinleşir ve haciz işlemlerine geçilebilir. Menkul haczi, taşınmaz haczi gibi farklı çeşitleri bulunmaktadır.

İtiraz olması durumunda ise merciden itirazın kaldırılması davası ya da itirazın iptali davası açılmalıdır. Haciz işlemlerinin yapılması ödemelerin alacaklı iyice mağdur olmadan yapılmasına olanak sağlamaktadır. İcra işlemleri sayesinde yasa çerçevesinde alacaklarını karşılayan birçok kişi ve kurum bulunduğunu unutmamak gerekir. Yasal takip işlemleri kanun çerçevesinde hukuki işlemlerin önemli saç ayaklarından biridir. Yaptırımı etkilidir.

 

Yazar Hakkında

_erc_

- Finansla ilgili bilgilere ulaşmanızı sağlayan bir kişi...

Yorum Ekleme Alanı

Yorumlar Onay Alır: "Bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfaya eklenir."