Yayınlanma: 12 Eki Paz 2014

Yüksek aidat ödemeyin

kredi kartlari 300x192 Yüksek aidat ödemeyinBankaların kolaylıkla verdiği, adeta dağıttığı kredi kartları sayesinde bir çok insan cebinde nakit para taşımaz oldu. Kredi kartı kullanıcılarının zaman zaman şikayetlerine yol açan kart aidatlarıyla ilgili Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu (BDDK) bir takım tedbirler altı.

Buna göre bankalar, limiti 5 bin liranın altında olan kartlardan en çok 25 lira yıllık kart ücreti alabilecek. Düzenlemeye göre ek kart aidat ücretleri de ana kart aidatının yüzde 50’sini geçemeyecek. Bankalar, kayıp ya da çalınma durumunda yeni kart gönderiminde 2 adete kadar kart basım ve gönderim ücreti alamayacak.

Kredi kartının asgari ödeme tutarları da BDDK tarafından belirlendi. Buna göre bu yıl (1 Ocak 2015’e kadar) kredi kartı limiti 15 bin liraya kadar olanlar için asgari ödeme limiti yüzde 27 oranında oluyor. Kart limiti 15 bin ile 20 bin arasında olan kredi kartları için ise asgari ödeme tutarı yüzde 32 olarak uygulanıyor.

Elbette önümüzdeki yıldan itibaren bu limitler yeniden belirlenecek. Bu nedenle, kredi kartı sahiplerinin, harcama limitlerini yeniden belirlemeleri ve ona göre harcama yaparak, ödeme güçlüğü içine düşmemek için hazırlık olmaları gerekir. Ancak, kredi kartı kullanıcılarının, asgari limitler değil tüm harcamaları ödeme gününde ödenebilecek şekilde harcama yapması mutlaka daha önemlidir. Kredi kartını, tüm harcamaları ödeme gününde ödeyebilecek şekilde kullanmak, kullanıcının her ay ödemediği tutar için faiz ödemesini engelleyecek ve bütçenize katkıda bulunacaktır.

Yazar Hakkında

_erc_

- Finansla ilgili bilgilere ulaşmanızı sağlayan bir kişi...

Yorum Ekleme Alanı

Yorumlar Onay Alır: "Bir yönetici tarafından onaylandıktan sonra sayfaya eklenir."